teszt
Miért van szükség az éghajlat védelmére?
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének 2015. évi párizsi klímakonferenciáján a 195 résztvevő ország egyhangúlag szavazott az éghajlatváltozás elleni küzdelemről. Az éghajlat védelme nem pusztán a politikusok vagy a társadalmak feladata. Globális kihívásként mindannyiunktól cselekvést igényel. A klímaváltozás elleni küzdelemben kulcsfontosságú szerepe van a gazdaságnak, valamint a gazdaság szereplőinek, a vállalatoknak. A napi üzleti tevékenységekből származó károsanyag-kibocsátást, ahol lehet, csökkenteni kell, illetve, ha erre nincs lehetőség, akkor kompenzálásra van szükség.
Mi a vállalatok karbonlábnyoma?
Bolygónk minden lakosa hozzájárul a CO2-kibocsátáshoz, és úgynevezett karbonlábnyomot hagy, amely a mindennapi élet, az étkezési, fogyasztási és közlekedési szokások, valamint a fosszilis tüzelőanyagok elégetése által generált összes szén-dioxid-kibocsátás összmértéke.
A vállalatok ugyanakkor termelési folyamataik, energiafogyasztásuk, fűtési szokásaik, üzleti utazásaik vagy papírfogyasztásuk révén szintén szén-dioxidot bocsátanak ki, amely felerősíti az üvegházhatást. Ezenkívül egy termék karbonlábnyoma azon CO2-kibocsátás összessége, amelyet a nyersanyagok, a gyártás és az üzemidő generál, egészen a termék megsemmisüléséig.
Az OMV üzemanyagok vonatkozásában a benzin és a gázolaj felhasználása a legfontosabb tényező, hiszen ez okozza a legtöbb károsanyag-kibocsátást.
Miért kell csökkentenünk a CO2 kibocsátást?
A metánhoz hasonlóan a CO2 is üvegházhatású gáz. Elnyeli és visszasugározza a Nap által a Földre kibocsátott hőt. Minél több üvegházhatású gáz halmozódik fel az atmoszférában, annál nagyobb mértékben emelkedik a hőmérséklet. A CO2 csökkentése emiatt hatékony intézkedés a klímaváltozás ellen, ugyanakkor komoly kihívást jelent, különösen a gazdaság számára.